ثبت برند و علامت تجاری | دایا ثبت آماده خدمت گذاری

ثبت برند و نشان تجاری

ثبت برند

دیگر نگران تقلب و کپی برداری از نام نشان تجاری خود نباشید . با ثبت برند نام ونشان تجاری خود را می توانید مانع از سو استفاده ی سود جویان از کالا های خود باشید.


همه چیز درباره‌ ثبت برندثبت برند با حمایت از نام علائم تجاری و نام نشان هر فرد و یا شرکت که از طریق حصول اطمینان از حقوق انحصاری برای شناختن و معرفی کالا ها و خدمات و یا اجازه دادن به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ، صاحب کالا را محافظت می کند. مدت زمان این حفاظت متفاوت است ولی قابل تمدیدشدن می باشد محافظت آرم تجاری توسط مراجع قانونی که در اکثر نظام ها اجازه ی متوقف کردن و تخلف در این زمینه را دارند تایید میشود از دیدگاه دیگرعلائم تجاری با وسعت بخشیدن و دادن سود اقتصادی به صاحبان آ نها در سطح جهانی سرمایه گذاری می کنند و این ابتکار را ترویج می دند حفاظت نام و علائم تجاری و همچنین مانع تلاش های رقبای غیر منصف مثل متقلبان و سود جویان برای استفاده از علائم مشخص به منظور مصولات ارائه خدمات نامرغوب و بی کیفیت و یا متفاوت می شوند این نظام آگاهی و امکان سرمایه گذاری جهت تولید خرید و فروش کالا ها و خدمات را در منصفانه ترین شرایط ممکن به مردم می دهد و از این راه تجارت بین المللی را تسهیل می کند

برند چیست؟


برند یک نام، عبارت یا علامت یا ترکیبی از این ها است. هدف از ایجاد برند، متمایزکردن کالاها یا خدماتی از دیگر کالاها و خدمات است. اما این تعریف، به تنهایی نمی تواند مفهوم «برند» رانشان دهد. برند در واقع چیزی است که هرکس با دیدن، شنیدن، لمس کردن یا حتا چشیدن و بوییدن آن، به یاد ویژگی های مورد نظر سازنده‌ی برند می افتد. ویژگی ها و مفاهیمی که به یک نام خاص مربوطند. این نام می تواند نام یک شرکت، فروشگاه یا یک محصول خاص باشد. هر تاجر و یا تولید کننده یا کسبه و یا صاحب شغلی برای محصولات خود می بایست نامی انتخاب نماید که مشتریان برای خرید و شناخت محصول بدنبال نام تجاری همان محصول باشند.در درجه اول شروع هر فعالیت و یا راه اندازی خط تولید انتخاب نام تجاری و ثبت برند تجاری می باشد که این امر موجب جلوگیری از کپی برداری افراد سودجو می باشد.امروزه اکثر مدیران و یا صاحبان مشاغل مختلف برند خود را به ثبت رسانده اند و شاید به فکر ثبت نمودن چندین برند جدید دیگر برای خود باشند.

یک برند را می توان از هفت منظر نگاه کرد:

1. اقتصادی
2. هویتی
3. دید مصرف کننده
4. شخصیت شناسی
5. دید مدیریت رابطه
6. اجتماعی
7. فرهنگی

فرق برند و نام تجاری چیست؟


نام و نشان تجاری (Trade Mark)، علامت مخصوصی است با رنگ، شکل، حرف، شعار، آهنگ و تصاویر خاص. کسی که نام تجاری را ثبت می کند، با ثبت آن، مطمئن است که هیچ کس دیگری، حق استفاده از آن نام و نشان را ندارد. نشان تجاری تصویری است که یک شرکت یا سازمان از خود یا محصولش، آن چنان که هست و دوست دارد دیگران بشناسند، ارائه می دهد. اما برند در واقع، هویت نشان تجاری است. برند، فقط یک مفهوم گرافیکی نیست، بسته بندی، نوع ارائه ی محصول، مخاطبان محصول، کیفیت آن، تبلیغات، تجربه ها و... همه در ایجاد یک برند دخیل هستند.

برای ثبت برند چه باید بکنیم؟


برای ثبت برند خود می توانید مستقیما به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کنید. اما یادتان باشد که روند این کار، کمی طولانی و وقت گیر است. علاوه بر این اگر پیش از اقدام، از مشاوران ماهر کمک نگیرید مکن است مجبور شوید چندین بار برند خود را تغییر دهید. پس بهتر است برای ثبت برند از کمک افراد متخصص بهره مند شوید.

نام شرکت یا برند دلخواهتان را استعلام بگیرید


انواع برند چیست؟


برندها بسته به این که قرار است چه چیزی را معرفی کنند، انواع مختلفی دارند. بعضی از انواع برند را با هم مرور می کنیم
1- برند محصول: برند کردن یک محصول یا خدمت خاص.
2- برند شخصی: مانند یک ورزشکار
3- برند شرکتی: یک شرکت که چندین محصول یا خدمات مختلف دارد.
4- برند جغرافیایی: مانند یک شهر خاص
5- برند عمومی: مانند مراسم های حکومتی
6- برند فرهنگی: مانند یک مراسم فرهنگی
7- برند مذهبی: مانند یک مسجد یا کلیسا


قانون درباره‌ ثبت برند چه می‌گوید؟


ماده های 576 تا 582 قانون تجارت ایران، مربوط به ثبت برند و نام تجاری هستند. این فصل قانون، «اسم تجارتی» نام دارد و در آن به کلیات ثبت یک اسم برای یک فعالیت تجاری پرداخته شده است. علاوه بر این، قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری نیز در سال 1386 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. در فصل سوم این قانون، درباره ی ثبت علامت تجاری با جزئیات کامل صحبت شده است.


یک برند خوب، چه برندی است؟


برای ثبت یک برند خوب باید به چند نکته توجه کنید:

1. ایجاد تفاوت و تمایز: برند شما باید با رقبای شما، متفاوت باشد.
2. درگیری با احساس و عواطف مخاطب: به جای آن که در قدم اول سهمی از جیب مشتری بخواهید، سهمی از احساس او دریافت کنید.
3. ایجاد کاریزمای برند: سعی کنید به ارزش هایی که مخاطبانتان به آن ها پایبندند توجه کنید.
4. ایجاد فرهنگ برند: تک تک کارمندان تان را آموزش دهید که ارزش برندتان را بدانند و از آن استفاده کنند.
5. ایجاد سیستم مدیریت برند: برند شما باید همه ی نیازمندی های حوزه ی مورد نظر را پوشش دهد.
6. توجه به تغییرات: با زمانه حرکت کنید. به علاقمندی های جدید مخاطبان خود احترام بگذارید.
7. ایجاد برند به عنوان سرمایه گذاری: یادتان باشد که ثبت برند، سرمایه است و نه هزینه.

اگر برند خود را ثبت کردیم، می‌توانیم فعالیت تجاری را شروع کنیم؟


شما باید برند خود را ثبت کنید تا کسی نتواند دیگر از آن استفاده کند یا آن را جعل کند. اما برای شروع فعالیت تجاری، ثبت برند کافی نیست. شما باید متناسب با نیاز خود اقدام به ثبت شرکت نمایید و فعالیت تجاری خود را شروع کنید..

چه کنیم که برندمان تقویت شود؟


وقتی می خواهید، برند خود را تقویت کنید، باید به چند نکته توجه کنید:

1. گسترش: به سرعت فعالیت مربوط به برند خود را توسعه ندهید! کم کم کار خود را گسترش دهید، افزایش ناگهانی مخاطبان، باعث پراکندگی و گم شدن برند شما در میان انبوه فعالیت می شود.
2. اختصار: در فعالیت مربوط به برند خود، تمرکز داشته باشید. هر چقدر تمرکز شما بر مورد یا موارد خاصی باشد، برند شما قوی تر می شود.
3. معروفیت: تا جایی که می توانید باید برند و کار خود را معروف کنید. یک از روش های معروف شدن، این است که در کار خود «اولین» باشید. اولین کسی که این محصول را ارائه می کند، یا اولین کسی که این محصول را به این شکل خاص معرفی می کند.
4. تبلیغات: برای برند خود باید بسیار تبلیغ کنید تا آن برند به نام شما شناخته شود.

مدارک لازم جهت ثبت علامت


مدارک جهت ثبت علامت به نام شخص حقیقی (علامت شخصی)

1. شناسنامه و کارت ملی متقاضی.
2. مجوز فعالیت به نام شخص متقاضی.
3. کارت بازرگانی در صورت غیرفارسی بودن علامت یا نام تجاری.

مدارک جهت ثبت علامت به نام شخص حقوقی (علامت شرکتی)

1. آگهی و روزنامه تأسیس شرکت.
2. آخرین تغییرات هیئت مدیره.
3. مجوز فعالیت به نام شخص حقوقی.
4. کارت بازرگانی در صورت غیرفارسی بودن علامت یا نام تجاری.

علائم غیرقابل ثبت

جهت ثبت علامت باید آن علامت یا نام تجاری دارای شرایطی باشد که عدم رعایت آنها موجب رد علامت و عدم ثبت آن خواهد شد. با هم چند مورد را مرور میکنیم.:

الف) علامت قدرت تمیز دهندگی نداشته باشد:

برای این که یک علامت تجاری قابل ثبت باشد باید قابلیت و توان تمیز دهندگی کالا یا خدمات را داشته باشد.قابلیت تمیز دهندگی درواقع اساسی‌ترین شرطی است که در مورد علامت تجاری وجود دارد و چنانچه علامت مورد درخواست ثبت فاقد وجه تمایز و یا وجه مشخصه باشد قابل ثبت نخواهد بود. برای مثال کلمه ایمن برای کالای قفل فاقد وجه مشخصه بوده یا کلمه دانه بلند برای برنج فاقد وجه تمایز بوده و قابلیت ثبت را نخواهد داشت.

ب) عین یا مشابه یا ترجمه علامت معروف:

علامت معروف شامل نشانه‌هایی است که در ایران حتی با توجه به عدم ثبت معروف و مشهور هستند مثلاً علامت بنز حتی در صورت عدم ثبت در ایران به‌اندازه‌ای معروف است که در صورت درخواست شخصی جهت ثبت علامت به دلیل مشهور بودن درخواست وی رد می‌گردد.شایان‌ذکر است ملاک مشهور و معروف بودن و عامل احراز آن، کارشناس اداره مالکیت صنعتی است.

ج) علامت مورد درخواست گمراه‌کننده باشد:

درواقع فریب آمیز بودن علامت مورد درخواست موجب رد علامت می‌شود به‌عبارت‌دیگر علامت نباید مشتری را ازلحاظ جنس یا مبدأ کالا به‌اشتباه بی اندازد و گمراه نماید. به‌عنوان‌مثال برای علامت تجاری پنیر لیقوان به‌عنوان فرد برای پنیری که در دماوند تولید می‌شود به لحاظ گمراه‌کننده بودن قابل ثبت و استعمال نمی‌باشد.

د) علامت مورد درخواست مغایر با نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد:

بعنوان مثال کلماتی که معنای غیراخلاقی یا غیر شرعی را به ذهن متبادر می کنند یا مثلاً علائمی که مربوط به مشروبات الکلی می‌باشند در ایران قابلیت ثبت ندارد.

ه) علامت مورد درخواست معارض با علامت اشخاص ثالث باشد:

مهم‌ترین مورد رد درخواست علامت فرضی است که علامت مورد درخواست عین یا شبیه علامتی باشد که قبلاً به نام دیگری ثبت‌شده باشد.

ی) علامت مورد درخواست در خصوص علائم رسمی بیرق و نشانه‌های دولتی و پرچم و ... بین‌المللی باشند.

به‌صورت خلاصه ماده ۳۲ قانون ثبت علائم تجاری می‌گوید علامت در موارد زیر قابل ثبت نیست:

نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات موسسه دیگر متمایز سازد
خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی با اخلاق حسنه باشد
مراکز تجاری یا عمومی را به‌ویژه در مورد مبدأ جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن‌ها گمراه کند
عین یا تقلید نشان نظامی پرچم یا سایر نشان‌های مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حرف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور ، سازمان‌های بین‌الدولی یا سازمان‌هایی که تحت کنوانسیون‌های بین‌المللی تأسیس‌شده‌اند بوده یا موارد مذکور یکی از اجزای آن علامت باشد مگر آن‌که توسط مقام صلاحیت‌دار کشور مربوط یا سازمان ذی‌ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
عین یا به‌طور گمراه‌کننده‌ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به موسسه دیگری در ایران معروف است
عین یا شبیه آن قبلاً برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن‌که عرفا میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد
عین علامتی باشد که قبلاً به نام مالک دیگری ثبت‌شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.