پلمب دفاتر چیست؟ مراحل پلمب دفاتر | دایا ثبت

پلمب دفاتر چیست؟ مراحل پلمب دفاتر

پلمب دفاتر چیست

به تازگی اگر شرکتی تاسیس کرده‌اید، می‌دانید که باید پلمب دفاتر داشته باشید. سوال اینجاست که می دانید پلمب دفاتر چیست ؟ چرا باید انجام شود؟ و این فرایند چطور انجام می‌شود؟ اگر پلمب دفاتر را به هر دلیلی انجام ندهیم چه اتفاقی می‌افتد؟ جواب سوالات شما در همین مطلب است.

پلمب دفاتر چیست؟

طبق قانون همه ی شرکت‌ها باید دفاتر خود را پلمب کنند. دفاتری که در شرکت‌ها باید پلمب بشوند، دفتر روزنامه و دفتر کل هستند.

دفتر روزنامه همانطور که از اسم آن معلوم است مربوط به فعالیت‌های روزانه تاجرین است. تاجر باید تمامی دیون و مطالبات و صادرات و وارداتی که در روزانه انجام می‌دهد را در این دفتر ثبت کند.

در ماده ۸ (هشت) قانون تجارت دفتر کل تعریف شده است. دفتر کل ، دفتری است که تاجر باید کلیه معاملات را حداقل هفته ای یک بار از دفتر روزنامه استخراج و انواع مختلف آن را تشخیص و جدا کند ، هر نوعی را در صفحه منحصر به فردی در آن دفتر بصورت خلاصه ثبت کند. قانون تجارت ماده ۸

چطوری دفاتر پلمب می‌شوند؟

توسط مرجع ثبت شرکت‌ها پلمب دفاتر انجام می‌گیرد. به این ترتیب که در آغاز تمام صفحات شماره‌گذاری می‌شود. سپس شماره ثبت شرکت در آن وارد شده و مهر اداره ثبت شرکت‌ها در آن درج می‌شود. به این تریتیب، امکان هیچگونه تغییر اطلاعات وجابجایی وجود نخواهد داشت. در پایان هر سال مالی هم شرکت باید این دفترها را به اداره مالیات تحویل بدهد. حتی اگر فعالیتی نداشته و دفتر سفید باشد.

نکته:
بعضی از افراد فکر می‌کنند وقتی که شرکت هیچگونه فعالیتی نداشته ، پلمب دفاتر اجباری نیست. اما نکته این جاست که پلمب در هر صورت اجباری است، حتی اگر شرکت فعالیتی نداشته و یا عدم فعالیت خود را ثبت کرده باشد.

نحوه پر کردن دفتر باید چگونه باشد؟

تمامی معاملات ، صادرات و واردات در دفاتر مذکور باید به ترتیب تاریخ در صفحات مخصوص نوشته شود.

معمولا برای آنکه دفاتر روزنامه و دفاتر کل قلم خوردگی پیدا نکنند، ابتدا به عنوان چرک نویس تنظیم می­ شوند و پس از اینکه از درستی مبالغ و اطلاعات اطمینان حاصل شد، وارد دفاتر اصلی می ­شوند.

دفاتری که تجار برای امور تجاری به کار می­برند، در صورتی که مطابق مقررات قانون تنظیم شود، بین تاجرین در امور تجاری ، سندیت خواهد داشت. در غیر این صورت علیه صاحب آن معتبر است. قانون تجات ماده ۱۴

مراحل پلمب دفاتر

مراحل پلمپ دفاتر چیست ؟

اشخاص حقیقی و حقوقی باید سال مالی و ماه مالی و روز مالی را مشخص کرده و یک آدرس دقیق جهت دریافت دفتر در سامانه وارد کنند. دفاتری که برای اشخاص در دسترس است دفترهای پنجاه برگ، صدبرگ و دویست برگ است.

پیشنهاد دایاثبت:
اگرمعاملات زیادی دارید در شرکت، در آغاز دفتر دویست برگ تهیه کنید تا دوباره مجبور به پلمب نباشید.

بعد از تکمیل اطلاعات در سامانه، و زدن دکمه ” پذیرش نهایی” از رسید پذیرش نهایی و اظهارنامه پلمب (تجاری کپی تهیه کنید. بعد از تایید توسط کارشناس اداره ثبت شرکت‌ها، می‌توانید از طریق پیگیری درخواست، هزینه‌های لازم را به صورت اینترنتی پرداخت بنمایید.

بعد از انجام این مراحل، دفاتر پلمب شده توسط پست پیشتاز به همان آدرسی که در سامانه ثبت کرده اید ارسال می‌شود.

پیامدهای عدم پلمب دفاتر چیست ؟

برای اینکه یک شرکت بتواند کد اقتصادی دریافت کند، باید دفاتر خود را پلمب کرده باشد. بعد از دریافت این کد، می‌ تواند بلافاصله حساب مالیاتی خود را دریافت کند. در نتیجه اولین قدم برای این که شرکت نشان دهد در امر مالیات شفاف است، ارائه دادن این دفاتر است. به همین دلیل اگر دفاتر را ارائه نکنند و یا ایراد و نقصی در آن‌ها وجود داشته باشد، از طرف اداره امور مالیاتی جریمه می‌ شود.

پیشنهاد دایاثبت:
با توجه به نداشتن هزینه زیاد پلمب برای شرکت ، بهتر است در ابتدای سال مالی نسبت به پلمب دفاتر اقدام کنید تا مشکلات مالیاتی برای شما به وجود نیاید حتی اگر شرکت شما فعالیتی نداشته است.

همچنین دفاتری که پلمب نشده اند، بین تاجرین قابل استناد نیست. پس برای اینکه در آینده به مشکل بر نخورید، حتما دفاتر خود را پلمب کنید.

چه فعالیت هایی در ارتباط با پلمب دفاتر هستند؟

علاوه بر اینکه برای دریافت کد اقتصادی نیازمند پلمب هستید، برخی از فعالیت‌های دیگر نیز به ارائه این پلمب احتیاج دارند.

مثلا برای دریافت کارت بازرگانی تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم هستند که پلمب دفاتر را انجام دهند.