چرا برند آماده بخریم؟| دایا ثبت

برند آماده ( خرید برند)

برند آماده یک علامت تجاری می‌باشد که مراحل ثبتی آن طی شده و برای کالاهای مشخص تایید و به ثبت رسیده و آماده انتقال به اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر جهت استفاده و بهره‌برداری است.

بدون شک برندینگ یا ایجاد یک نام تجاری مهمترین بخش تجارت است.

در دنیای گسترده، پرچالش و رقابتی کسب و کار دیگر هیچ مجموعه‌ای بدون در اختیار داشتن یک برند مشهور نمی‌تواند مشتریانی وفادار برای محصولات و خدمات خود جذب کند.

در قدم نخست برای تبدیل شدن به یک نام تجاری معتبر یا به اصطلاح برند شدن باید نسبت به ثبت علامت تجاری خود اقدام کرد تا از سوء‌استفاده احتمالی از آن در آینده جلوگیری شود.

اما ثبت علائم تجاری گاهی با پیچیدگی‌ها و موانعی همراه است؛ از این رو خرید برند آماده‌ ، واگذاری که تمام مراحل ثبت آن به پایان رسیده است می‌تواند راهگشای خوبی باشد.

چرا آماده علامت تجاری بخریم؟

ثبت علامت تجاری شامل مراحل، ضوابط و شرایطی است که به دلایل زیر برخی از افراد و مجموعه‌ها ترجیح می‌دهند به جای ثبت برند نسبت به خرید برند فروشی یا همان برند آماده اقدام کنند.

 • برخی از افراد یا مجموعه‌ها فرصت کافی برای سپری شدن مراحل اداری و قانونی ثبت برند را ندارند. در صورتی که خرید و انتقال برند آماده به سرعت و تنها با حضور طرفین قرارداد (فروشنده و خریدار) در دفترخانه ثبت اسناد رسمی امکان‌پذیر است.
 • نام‌های انتخاب شده جهت ثبت اسم تجاری قبلا توسط فرد یا مجموعه‌ی دیگری ثبت شده‌اند. بنابراین انتخاب یک برند آماده که تمام مراحل ثبت و صدور گواهی ثبت را به صورت ۱۰۰% طی کرده است می‌تواند تصمیمی هوشمندانه باشد.
 • یک علامت تجاری آماده‌ نسبت به نام‌‌هایی که خودتان انتخاب کرده‌اید با محصولات و یا خدمات شما همسوتر است و نظر شما و تیم برندینگ مجموعه شما را بیشتر به خود جلب کرده است! در این صورت خرید برند آماده می‌تواند یکی از گزینه‌‌ها باشد.
 • مجموعه‌ای به هر دلیل قصد فروش نام تجاری خود را دارد. شاید فکر کنید ایده‌هایی بهتر و امکانات مناسب‌تری برای رشد و ارتقای آن برند دارید. در این صورت می‌توانید با خرید امتیاز آن برند تمامی ایده‌هایی که در ذهن دارید به مرحله اجرا درآورید.

 

برند آماده
برند آماده

قانون خرید و فروش برند آماده

طبق قانون، علامت تجاری (برند) خرید و فروش برند آماده مجاز می باشد، این امر موجب می شود برندهایی که به دلایل مختلف بلا استفاده مانده اند ، تا قبل از اتمام زمانشان با انتقال به شخص دیگر قابل استفاده گردند .

در صورتی خرید برند تجاری آماده به شخص دیگر در ایران اعتبار دارد که حق استفاده از آن به ثبت رسمی و قانونی رسیده باشد، درخواست واگذاری برند در اظهارنامه ای تنظیم می شود که در آن شماره ثبت برند، نام و نشانی خریدار برند و نام و نشانی وکیل قانونی او در ایران قید شده باشد و علاوه بر آن اسناد رسمی انتقال و وکالتنامه و آگهی ثبت برند باید ضمیمه اظهارنامه گردد .

مراحل فروش برند آماده

 1. حضور در دفترخانه جهت تنظیم و امضاء قرارداد واگذاری برند تجاری .
 2. استعلام دفترخانه از سازمان مالکیت صنعتی جهت کسب سابقه ثبت برند تجاری دلخواه .
 3. نشر آگهی واگذاری برند در روزنامه رسمی کشور .

مدارک مورد نیاز جهت فروش برند آماده

 1. کلیه اسناد ثبت برند شامل روزنامه تقاضا و آگهی ثبت برند .
 2. مدارک هویتی فروشنده و خریدار برند .
 3. اسناد ارائه دهنده موضوع کسب و کار .
 4. تنظیم قرارداد در دفترخانه پس از دریافت استعلام واگذاری برند .
 5. شماره رسمی اظهارنامه و شماره ثبت برند .
 6. انتقال اجباری برند با رعایت قوانین توسط وراث .
 7. مدارک مباشر رسمی ( در صورت موجود بودن) .

مراحل خرید برند آماده تجاری

 1. انتخاب برند دلخواه .
 2. استعلام برند از سازمان مالکیت صنعتی .
 3. حضور فروشنده و خریدار در دفترخانه جهت تنظیم قرارداد .
 4. تنظیم سند و واگذاری برند تجاری به خریدار .
 5. نشر آگهی واگذاری برند در روزنامه رسمی کشور .

نقل و انتقال برند در ایران کاملا قانونی می باشد و بسیار راحت و آسان می باشد و طی مدت زمان کمی این کار قابل انجام می باشد. برای فروش برند خود، می توانید آن را به ما سپرده تا در کوتاه ترین زمان ممکن با قیمت به فروش رسد .

قیمت خرید و فروش برند

جهت واگذاری برند نیاز به قیمت گذاری برند توسط کارشناس رسمی دادگستری مخصوصاً در مورد برندهایی که سابقه مصرف و حضور در بازار را دارند. برندهایی که تازه ثبت شده اند و برای خرید و فروش برند آنها اقدام می گردد بیشتر با توجه به تعداد طبقات و کالاها و همچنین نوع کلمه و یا طراحی آن ارزش گذاری می گردند. مثلاً فروش برند مواد غذایی ، فروش برند آرایشی ، فروش برند لبنیات و طبقات مختلف قیمت خود را دارند.

نقل و انتقال برند تجاری به یکی از دو روش زیر انجام می‌گردد :

 • نقل و انتقال علامت تجاری یا برند به صورت جبری (غیر ارادی)
 • نقل و انتقال علامت تجاری یا برند به صورت قراردادی (اختیاری)

نقل و انتقال برند یا واگذاری برند به صورت جبری یا قهری در شرایطی اتفاق می‌افتد که مالک اصلی علامت تجاری ثبت شده فوت کرده باشد. در این حالت وراث می‌توانند با ارائه اصل گواهی ثبت علامت و گواهی انحصار وراثت درخواست نقل و انتقل برند و واگذاری آن را به مالک جدید داشته باشد.

منظور از نقل و انتقال علامت تجاری و برند به صورت قراردادی یا اختیاری این است که امتیاز علامت تجاری به مالک یا مالکین جدید واگذار می‌شود. در این وضعیت مالک فعلی علامت تجاری می‌تواند به دلیل عدم فعالیت و یا هر دلیل دیگری امتیاز علامت تجاری خود را برای همیشه و یا مدت مشخصی به شخضی دیگر منتقل کند. این نقل و انتقال زمانی معتبر می‌باشد که اجازه‌نامه مربوط به آن در ایران به ثبت رسیده باشد. مالک جدید نیز بعد از طی مراحل مربوط به انتقال آرم تجاری می‌تواند از منافع آن برخوردار گردد.

نکات زیر باید در انتقال قانونی علائم تجاری در اظهارنامه ذکر شود :

 • شماره ثبت علامت تجاری در ایران.
 • نام و آدرس و تابعیت مالک جدید.
 • نام و نشانی نماینده قانونی مالک در ایران.

در نقل و انتقال علامت تجاری برای صاحب علامت این امکان وجود دارد که در صورتی که مایل به نقل و انتقال کامل علامت تجاری خود نباشد بتواند بخشی از علامت و یا طبقات آن را به فرد دیگری واگذار نماید. در انتقال جزئی، علامت تجاری برای بعضی از خدمات مشخص شده انتقال می‌یابد یا علامت تجاری برای استفاده در یک طبقه یا منطقه خاصی منتقل می‌شود. به طور مثال مالک علامت مشخص می‌کند که از بخشی از علامت تجاری او فقط برای خدمات صادرات استفاده شود و یا حق استفاده از برند را در شهر یا منطقه‌ای خاص به شخص دیگری اعطا کند. بنابراین در این صورت باید در قسمت ثبت تقاضای الکترونیک نقل و انتقال علامت تجاری برای نقل و انتقال جزئی اقدام نمود و سایر مراحل مانند نقل و انتقال قراردادی برند می‌باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *