ایران کد چیست؟ و اهداف ایران کد و اهداف ایران کد| دایا ثبت

ایران کد چیست؟ و اهداف ایران کد

هر کشوری برای کالا و خدمات خود دارای قوانین و مقرراتی است که می تواند طبق همین قوانین برای محصولات خود شرایط و وظایفی را وضع کنند که این قوانین برای هر کشور و خدماتی متفاوت است و در ایران طبق سلسله قوانینی که گذاشته می شود یک کد به محصول ارائه می دهند که به این مجموعه اعداد و کد ها ایران کد گفته می شود. در کشور ایران طبق نظام و قانون رسمی جمهوری اسلامی، شروع به شماره گذاری محصولات می کنند. این نظام به این صورت مورد استفاده قرار می گیرد که طبق این شماره گذاری که برای محصول انجام می شود محصول دارای شناسه ملی و کد شناسایی ایران  یا به اصطلاح ایران کد می شود مانند افراد و اشخاص حقیقی که در ایران دارای شماره شناسایی و کد ملی هستند تا وجود آن ها را بتوان به رسمیت شناخت و هویت ایرانی را به آن ها اطلاق کرد. کالا و خدمات نیز با دریافت این شناسه دارای کد ملی محصول و هویت ایرانی می شوند. به کمک داشتن این کد می توان تمامی اطلاعات کالا را در زمان مورد نیاز به سرعت به دست آورد و تمام اطلاعات پایه محصول مانند محدوده جغرافیایی، اصالت، نام کالا، سال تولید و تمامی اطلاعاتی که برای یک محصول مورد نیاز است را به راحتی بدست آورد.

ایران کد چیست؟

ایران کد در واقع فعالیت خود را از سال ۱۳۸۵ به صورت رسمی آغاز کرد و به کمک نیروهای سپاه پاسداران پایه گذاری شد تا بتوان به کمک آن به ساماندهی اقلام مرغوب از نامرغوب، اجناس ایرانی از خارجی و کالاهای قاچاق پرداخت. و به صورت یک کد ۱۶ رقمی است که به صورت خط های سیاه و سفید روی کالا ها نمایان می شود و برای بدست آوردن اطلاعات پایه ای کالا این کد را اسکن می کنند.

معرفی ایران کد ایران

اهداف


ایران کد برای رسیدن به اهداف خاصی طراحی شد که در این بخش به بیان این اهداف می پردازیم:
-ایجاد یک زبان مشترک میان خدمات و کالا
-ایجاد زبان ساده برای برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات
-جلوگیری از اتلاف زمان و انرژی
-شکل گیری بازار شفاف
-ایجاد و امکان عرضه مستقیم و بدون واسطه کالا
-تامین نساز های حداکثری از میان کالاهای داخلی و تولید ملی
-ایران کد موجب یک شفافیت اقتصادی خواهد شد که از وء استفاده های افراد سود جو، جلوگیری خواهد کرد.
-کاهش مشکلات قاچاق و تخلفات ناشی از آن

کاربرد ایران کد

ایران کد دارای ۴ ذی نفع است که از نکات مثبت ایران کد بهره می برند و به انجام فعالیت های آنان کمک شایانی می کند.
ذی نفعان ایران کد عبارتند از:
۱.دولت: مهم ترین شخصیتی که از وجود ایران کد بهره می برد دولت است که بوسیله آن شروع به سیاست گذاری، بودجه بندی و طبقه بندی کالا می کنند.
۲.سازمان های بخش عمومی: سازمان های بخش عمومی با وجود ایران کد می توانند اطلاعاتی را در مورد کالا و محصولات به دست آوردند که بدون وجود ایران کد غیر ممکن بود مانند اطلاعات دقیق از منابع اولیه کالا و همچنین تمامی اطلاعاتی که در مورد مورد تولید کننده محصول مورد نیاز است را در اختیار سازمان قرار می دهد.
۳.تولید کنندگان و عرضه کنندگان: تولید کنندگان محصول نیز می توانند به کمک داشتن و دریافت ایران کد به تبلیغات بهتر و گسترده تری برای محصولات خود بپردازند و با اطمینان بیشتری محصول خود را روانه بازار های داخلی کنند. همچنین می توانند با وجود داشتن ایران کد به فروش و تجارت الکترونیک نیز بپردازند.
۴.مصرف کنندگان: مصرف کنندگان که مصرف کننده نهایی محصولات و مهمترین بخش در تولید یک محصول را دارند زیرا محصول تولید می شود تا بتواند مورد رضایت و جلب توجه مشتری و مخاطب قرار بگیرد. مصرف کننده نهایی با خرید کالایی که دارای ایران کد و کد شناسایی است می تواند اطمینان حاصل کند که محصولی را که تهیه کرده است از سلامت جنس و هویت ایرانی برخوردار است و محصول نامرغوبی نمی تواند باشد زیرا برای دریافت کد شناسایی باید محصولات دارای ویژگی و مرغوبیت کالا باشند تا ایران کد برای آن ها تعریف و دریافت شود.

ایران کد

مدارک لازم جهت دریافت ایران کد:


برای دریافت ایران کد باید مدارک لازم را پوشه و فایل قرار دهید و آن را به سازمان ارسال کنید. مدارک لازم عبارت است از:
۱.ارائه جواز تاسیس
۲.ارائه مدارک شناسایی مانند کارت ملی برای شخص حقیقی که جواز به نام او صادر شده است.
۳.پروانه بهره برداری از محصول و خدماتی که قصد ارائه دادن آن را دارید.
۴.ارائه کارت بازرگانی
۵.ارائه روزنامه رسمی به همراه آخرین تغییرات موجود در آن

کد ایران چیست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *